Anarchist Defence Fund, czyli na co zbieramy fundusze?

afund.antirep.net/

5. DNI ANTYWIĘZIENNE SĄ BENEFITEM NA:

Anarchist Defence Fund
Międzynarodowy Fundusz Anarchistyczny

Anarchist Defence Fund (A-Fund) to międzynarodowy projekt, który zapewnia pomoc finansową anarchist.k.om mierzącym się z represjami, procesami, uwięzieniem lub znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej z uwagi na prowadzoną działalność polityczną i/lub poglądy.

Sposoby działania funduszu zostały oparte na modelu wypracowanym przez Międzynarodowy Fundusz Antyfaszystowski (International Anti-Fascist Defence Fund), który oferuje podobne wsparcie dla antyfaszystek i antyfaszystów.

Działamy jako kolektyw, a każda osoba, która jednorazowo wpłaci na rzecz funduszu 20 dolarów amerykańskich, 20 euro lub 15 funtów brytyjskich, może dołączyć do grupy podejmującej decyzję, i mieć wpływ na to komu przyznawane jest wsparcie. Decyzje podejmowane są przez internet. Przy każdej decyzji dążymy do konsensusu, jednak kiedy nie jest to możliwe, decyzja podejmowana jest poprzez głosowanie.

Raport z ostatniego kwartału

A-Fund rozpoczął swoją działalność już przeszło rok temu. Przez ten czas wiele pracy wymagało wypracowywanie celów i metod działania, przygotowywanie materiałów i zbieranie pierwszych funduszy. Na stronie projektu co jakiś czas publikowane są raporty z działalności Funduszu. Poniżej znajdziecie ostatni raport kwartalny.

Wnioski o wsparcie

Do tej pory grupa decyzyjna A-Fund otrzymała 9 wniosków o wsparcie. Przekazaliśmy łącznie 975 euro do naszych towarzyszy i towarzyszek z rosji, indonezji, kanady, stanów zjednoczonych, i ze strefy La ZAD Notre Dame des Land. Więcej informacji na temat każdej z tych spraw możecie znaleźć na stronie internetowej  afund.antirep.net/ w zakładce „Reports”. Czasami zdarza się, że otrzymujemy prośby o wsparcie ze wskazaniem potrzeby zachowania anonimowości. W takich przypadkach, mimo udzielenia wsparcia, nie publikujemy informacji na temat szczegółów spraw.

Dla waszej i naszej wygody przygotowałyśmy specjalny formularz zgłoszeniowy, który wypełnić możecie jeżeli potrzebujecie wsparcia ze strony Funduszu.

Zbiórka pieniędzy

Jak zauważyć możecie z powyższych statystyk, do tej pory nie byliśmy w stanie wspierać zgłaszające się do nas osoby dużą sumą pieniędzy. Średnia kwota wsparcia wynosiła trochę ponad 100 euro. Dzieje się tak z uwagi na ustaloną przez nas zasadę, że wysyłana przez nas kwota nie może stanowić więcej niż 10% całkowitego budżetu jakim operuje fundusz. Musimy przyznać, że pracę nad gromadzeniem pieniędzy przebiegają znacznie wolniej, niż się spodziewałyśmy. Prawdopodobnie dzieje się tak z kilku powodów, wśród których wymienić można ogólny brak zaufania do nowo powstających struktur, które nie miały jeszcze możliwości udowodnienia swojej skuteczności. Kolejnymi powodami są: fakt małej rozpoznawalności Funduszu wśród ruchów anarchistycznych, generalny niedobór pieniędzy wśród aktywistek i aktywistów, oraz ciągła potrzeba dofinansowywania w naszych środowiskach wielu innych grup i inicjatyw. Staramy się budować naszą wiarygodność na przykład poprzez publikowanie raportów z naszej działalności, lub poprzez zachęcanie grup, które nas znają lub które z nami współpracują do rozpowszechniania informacji o A-Fund i świadczenia o naszej wiarygodności. Już niedługo na naszej stronie internetowej pojawi się specjalna zakładka poświęcona informacjom zwrotnym, jakie dostajemy od osób lub grup, które otrzymały od nas wsparcie.

Niedawno otrzymałyśmy cenną poradę, że powinniśmy mieć więcej zwykłych puszek na donacje, rozstawionych na wydarzeniach i w centrach społecznych na całym świecie, które ułatwiałyby wpłacanie darowizn tym osobom, które wolą unikać oficjalnych transakcji bankowych. Oczywiście pomysł ten jest dla nas bardzo kuszący, i już zaczęłyśmy myśleć o tym, jak stworzyć łańcuszek takich puszek w różnych miastach. Jeśli ty lub grupa, z którą działasz, chcielibyście/chciałybyście włączyć się w realizację tego pomysłu – skontaktujcie się z nami koniecznie! Jednocześnie przez cały czas zachęcamy was do organizacji różnych benefitów na A-Fund.

Przez jakiś czas testowałyśmy projekt zbierania funduszy przez wykorzystywanie krypto-walut, jednak porzuciliśmy ten pomysł z uwagi na to, że do tej pory narzędzie to okazało się dla nas nieefektywne.

Regularnie poszerzamy sieć dystrybucji naszego distra, czyli rozmaitych materiałów i produktów, jak koszulki, naszywki itp., z których zysk przeznaczony jest na wsparcie finansowe funduszu. Materiały z naszego distra znajdziecie już w szwecji, rosji i niemczech, a niedługo także w polsce, wielkiej brytanii i hiszpanii. Jeśli także twoja grupa byłaby zainteresowana jego rozpowszechnianiem, z przyjemnością rozpoczniemy współpracę.

Potrzebujemy wolontariuszy i wolontariuszek

Z radością możemy wam zakomunikować, że odebrałyśmy do tej pory sporo maili od osób zainteresowanych wspieraniem naszego kolektywu lub dołączeniem do niego. Na tę chwilę chcemy was poinformować, że postanowiliśmy na jakiś czas zaprzestać przyjmowania nowych członkiń i członków. Wynika to z poczucia, że najpierw musimy popracować nad udoskonaleniem naszego procesu grupowego. Niemniej w dalszym ciągu potrzebujemy wsparcia w pewnych obszarach działalności. Jedną z głównych potrzeb jest znalezienie osób gotowych od czasu do czasu wspierać nas w tłumaczeniu tekstów, które publikujemy na stronie. Przede wszystkim szukamy osób hiszpańsko-języcznych. Jeżeli chcesz i możesz nam pomóc, wypełnij formularz, który znajdziesz pod adresem: www.afund.antirep.net/join-us/

Promowanie A-Fundu

Jak dotąd okazało się, że największą promocję medialną przygotował dla nas rząd szwedzki, wpisując A-Fund na listę obserwowanych radykalnych ruchów lewicowych. Niestety nie jesteśmy jeszcze tak samo często promowane przez aktywistów i anarchistki. Jednak – oczywiście – nie zamierzamy tak łatwo się poddać.

W tym momencie staramy się promować nasze działania (i swoje istnienie) poprzez różnego rodzaju media społecznościowe, włączając w to mastodon, twitter, diasporę, VK, facebook, reddit, instagram, telegram, i inne. Prosimy – pomóż nam dotrzeć do nowych osób, rozpowszechniaj informacje o A-Fund w swoich społecznościach! Najprostszym sposobem jest dzielenie się informacjami, które publikujemy, lub zapraszanie znajomych do śledzenia naszych stron.

Przygotowałyśmy także projekty ulotek i wlepek, które dostępne są w kilku językach. Wszystkie materiały dostępne są na naszej stronie. Jesteśmy też otwarci na organizowanie prezentacji i spotkań na temat funduszu.

Jeśli zainteresowało cię to, czym się zajmujemy, chcesz nas wesprzeć albo masz pomysł jak uskutecznić nasze działania, skontaktuj się z nami mailowo: a-fund@riseup.net

Jak otrzymać wsparcie:
  • wypełnij formularz zgłoszeniowy
  • odpowiedź otrzymasz w ciągu 2 tygodni
  • w razie przyznania ci wsparcia finansowego, otrzymasz do 10% całkowitego budżetu Funduszu
Jak wesprzeć A-Fund:
  • dokonaj wpłaty na rzecz Funduszu
  • dołącz do grupy decyzyjnej
  • zostań wolontariuszką/wolontariuszem
  • organizuj benefity lub inną formę zbiórki pieniędzy
  • promuj Fundusz w swojej społeczności

Kontakt:

strona: afund.antirep.net/
mail: a-fund@riseup.net