wolny kadr

SOBOTA, 28.10, godzina 19:00 // sala kinowa – Przychodnia Skłot

Sprawiedliwość (Justiça), 2004, 101 min.
film dokumentalny

Maria Ramos ustawiła kamerę w sali rozpraw sądu karnego w Rio de Janeiro, śledząc codzienną rutynę spotykających się tam osób. Obserwujemy też sędziego, obrońcę z urzędu i oskarżonego w ich życiu poza salą sądową, a ten prosty zabieg – zestawienie sądu ze światem zewnętrznym – znakomicie obrazuje znaczenie szerszego społecznego kontekstu, w jakimi odbywa się wymiar sprawiedliwości. Nasuwa też podstawowe pytanie, czemu i komu w istocie on służy. Zwłaszcza w takich sprawach, jak te, które będą osądzone przed naszymi oczami – współudział w kradzieży, posiadanie narkotyków i broni, czy inne stosunkowo drobne przestępstwa. 
Pozbawiony zewnętrznej narracji i nastawiony na obserwację film, stopniowo odsłania szerszy obraz społeczny. Domniemanie policyjnej korupcji, opresyjny system sądowy, który zdaje się być stworzony do tego, żeby karać biednych za drobne przestępstwa i system karny, który charatkeryzują przerażająco nieludzkie warunki. W bardzo przekonujący sposób “Sprawiedliwość” odkrywa system sprawiedliwości jako swego rodzaju publiczny teatr, który dramatyzuje relacje społeczne i struktury władzy brazylijskiego społeczeństwa.

film z polskim lektorem

NIEDZIELA, 29.10, godzina 18:00 // sala kinowa – Przychodnia Skłot

Better this World, 2011, 82 min.
film dokumentalny

Dwóch przyjaciół z dzieciństwa David McKay (22) i Bradley Crowder (23) wybiera się na protesty w trakcie Narodowego Zjazdu Republikanów w 2008 roku. Razem z nimi jedzie tam nowy członek ich paczki, Brandon Darby. Znany w radykalnych środowiskach lewicowych z organizowania zmilitaryzowanej oddolnej pomocy dla ofiar huraganu Katrina, Darby próbuje natchnąć młodszych towarzyszy do akcji bezpośrednich. Dla dwójki przyjaciół z teksasu wyjazd do St. Paul w minnesocie kończy się uwięzieniem i oskarżeniem o terroryzm. Okazuje się, że ich mentor i nieformalny lider Darby był policyjnym informatorem, wysłanym do monitorowania działań grupy przed Zjazdem. Film stawia pytanie, na ile działania Darbiego wpłynęły na decyzje Davida i Bradleya i doprowadziły do ich uwięzienia? Oraz jak daleko może posunąć się rząd, żeby usprawiedliwić wzrastającą inwigilację i militaryzację życia codziennego? Dramatyczna historia o idealizmie, lojalności i zdradzie „Better this World” pokazuje, jaki wpływ na życie i wolności politycznych dysydentów ma Wojna z Terrorem, efekt polityki rządowej w ameryce po 9/11.

Film warto obejrzeć również jako komentarz do wzrastającej inwigilacji i prowokacji policyjnych w środowiskach anarchistycznych w europie, czego przykładem były niedawne sprawy warszawskiej trójki w polsce czy feniks 1 i 2 w czechach.

Film po angielsku z polskimi podpisami
Po filmie zapraszamy na dyskusję