Program 2019

Program 6. Dni Antywięziennych

Piątek – 25 października

18:00 – 20:00 – Antywięzienny selfisz z Galerią V9! Odbij antywięzienny wzrór na swojej koszulce. Link do wydarzenia na FB

19:30 – film: Lunas Cautivas – Historia poetek – więźniarek

Film dokumentalny Marci Paradiso o kobietach uwięzionych w argentyńskim więzieniu – jednostce 31 Ezeiza na przedmieściach Buenos Aires. Przebywa tam ponad 200 kobiet. Wśród nich jest wiele matek z dziećmi, obywatelek innych krajów czy samotnych kobiet. Osią filmu są warsztaty poetyckie, dzięki którym możemy przyjrzeć się bliżej losom, a także pragnieniom i marzeniom uwięzionych kobiet.
Film z napisami po polsku.
Obejrzyjcie trailer:
https://www.youtube.com/watch?v=gHjSDXyhh1M

od 18:00 do 22:00

 

Film 360°: 6×9 Wirtualne doświadczenie uwięzienia w celi odosobnionej

25 i 26 października będziecie miały możliwość obejrzenia filmu 360° w specjalnych goglach. Wirtualne doświadczenie uwięzienia i jego wpływ na ciało i umysł człowieka.

UWAGA: film z komentarzami w języku angielskim

Kliknij aby obejrzeć TRAILER

Red Cafe Nerd

Coraz częściej słychać w Polsce o Pegasusie – zaawansowanym systemie inwigilacyjnym, który stosowany jest przez różnego rodzaju służby. Mimo, że władza zaprzecza wszelkim doniesieniom o jego używaniu, istnieje wiele przesłanek wskazujących na to, że zwyczajnie kłamie.

Sprzeciwiamy się inwestowaniu publicznych pieniędzy w narzędzia służące do inwigilacji obywateli_ek. Miejsce Pegasusa jest jedno – przy ekranie, z podłączonymi joystickami i włożonym kartridżem! Dlatego przygotowujemy dla Was gratkę – stanowisko do grania w gry, o które niejednokrotnie toczyły się w naszych rodzinnych domach boje. Chodźcie na Dni Antywięzienne 2019! i zagrajcie w Contrę!

Red Caffe Nerd to lotna lewacka kawiarenka promująca nerdowskie zajawki, wolne oprogramowanie i kulturę bezpieczeństwa. Tym razem gościmy na ADA Puławska, ale na pewno nie jest to nasze ostatnie słowo.

-A także: pisanie listów do uwięzionych, posiaducha w kawiarni, distro ACK

___

Sobota – 26 października

16:00 “Jesteś na wolności do momentu, kiedy ktoś nie zachce cię wsadzić za kratki” – prezentacja o represjach w rosji. 

Lato w rosji było bardzo gorące. Na spotkaniu o ostatnich represjach w rosji porozmawiamy o tym ile lat więzienia grozi za przeklejenie posta w sieciach społecznościowych, lub za udział w czterech pokojowych protestach, za rzucenie koszem na śmieci w stronę funkcjonariusza, za dotknięcie kasku funkcjonariusza, a jakie sankcje są za to, że jest się znanym przez służby specjalne działaczem/działaczką czy za to, że było się przypadkowo w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie. Dowiemy się ile setek osób było aresztowanych w lecie, podczas protestów i czy były to protesty na miarę tych z 2012 roku na placu Błotnym. Porozmawiamy o roli anarchistów_ek podczas protestów i o represjach, z którymi niektórzy z nich się zetknęli.
Przypomnimy też sprawy, które ciągną się już od dłuższego czasu; np. sfabrykowaną przez FSB sprawę “Sieci”, bo właśnie toczą się procesy, a jeden wyrok już zapadł. Zastanowimy się też jak możemy wspierać naszych towarzyszy i towarzyszki (spojler: pisać listy!)

18:00 – Strategie represji. Strategie oporu – prezentacja aktywistek związanych z obozem anty-atomowym w Bure, we Francji

Bure to mała wioska, położona w opustoszałym rejonie Francji, pomiędzy Neufchateau a Saint Dizier. To tutaj według planów rządu ma powstać olbrzymie składowisko odpadów promieniotwórczych, powstałych w wyniku działalności reaktorów atomowych.
Odpady maja być teoretycznie trzymane 500m pod ziemią w specjalnie przygotowanej do tego przestrzeni. Skały otaczające składowisko mają duży stopień przepuszczalności, do tego rząd planuje wyciąć okalający miejscowość las, pod którym chce zbudować nuklearny śmietnik.
Od 20 lat tutejsza społeczność stawia czynny opór przeciwko temu niebezpiecznemu projektowi, a od około 3 lat opór ten przybiera jeszcze bardziej radykalny charakter, łacznie z kilkukrotną okupacją lasu Bois Lejuc, pod którym składowisko to ma właśnie powstać.
Odpowiedzią na serię akcji przeprowadzonych latem 2017 roku jest permanentna obecność policji. Około 100 funkcjonariuszy żandarmerii uzbrojonych w nowoczesny sprzęt nieustannie patroluje, monitoruje, kontroluje cały rejon. Obecność policji, a także brutalność jej działań stanowi niejako nową fale represji wobec aktywistów/ek oraz społeczności lokalnej, czego efektem są przeszukania, zatrzymania, zakazy pobytu w regionie dla danych osób oraz więzienie.
Od lata tego roku na nowo wzmożone zostały rozmaite akcje przeciwko projektowi Cigeo. Staramy sie stosować róźnorodne metody, dlatego też organizujemy demonstracje, blokady, stosujemy sabotaż, przeprowadzamy okupację lasu. Nasz opór trwa nadal.
Więcej info na https://bureburebure.info/
Aktywiści oraz aktywistki żyjący/e w Bure związane są nie tylko ze sprzeciwem wobec składowiska odpadów. Wiele osób stara się angażować w walkę na innych polach i przeciwko rządowym projektom mającym na celu degradację środowiska, jak w Notre-Dame-des-Landes czy w parku w Roybon. Część jest zwiazana również z innymi ruchami społecznymi (tzw. żółte kamizelki i protesty związane z tzw. prawem pracy 3 lata temu) a także z pomocą osobom wykluczonym przez system.

CAŁY DZIEŃ:

A także:

Film 360°: 6×9 Wirtualne doświadczenie uwięzienia w celi odosobnionej

25 i 26 października będziecie miały możliwość obejrzenia filmu 360° w specjalnych goglach. Wirtualne doświadczenie uwięzienia i jego wpływ na ciało i umysł człowieka.

UWAGA: film z komentarzami w języku angielskim

Kliknij aby obejrzeć TRAILER

i Red Caffe Nerd (opis powyżej)

Co jeszcze…?

  • pisanie listów do uwięzionych
  • distro ACK
  • możliwość pogadania z nami o tym jak wspierać osoby uwięzione, jak się organizować, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo

___

Poniedziałek – 28 października

19:00 – Koncert: La Casa Fantom /Nor/ • Riot /Us-It/ 

Wydarzenia na FB

6. Dni Antywięzienne
25-28 października 2019
Warszawa, Centrum Społeczne A.D.A. Pulawska (Puławska 37)