spotkania i dyskusje

Pełen program dostępny tutaj

Spotkania w ramach Dni Antywięziennych 2017

PIĄTEK 27.10

19:00 / Cafe Kryzys / PREZENTACJA – Roszke 11 – więzienia w kontekście migranckim (Węgry)

We wrześniu 2015 na granicy serbsko-węgierskiej zatrzymano 11 osób. Sam fakt przekroczenia granicy stanowił podstawę oskarżenia części z nich o terroryzm. Na spotkaniu przedstawimy historię wspomnianych osób jako przykład tego, co od kilku lat codziennie dzieje się na europejskich grancicach, i przez jakie piekło muszą przejść ludzie, aby odnaleźć schronienie.

SOBOTA 28.10

15:00  / Cafe Kryzys / DYSKUSJA – Dlaczego jesteśmy przeciwko więzieniom?

Instytucja więzienia to jedno z najsilniejszych narzędzi państwa wykorzystywanych przeciwko ludziom. Więzienie ma straszyć, ma izolować i wykorzystywać, ma sprawiać, że społeczeństwo jest posłuszne narzucanym prawom i wartościom. Wciąż jednak, także w środowiskach wolnościowych czy lewicowych, nie brakuje osób, które nie potrafią wyobrazić sobie świata bez krat lub nie widzą dla nich alternatywy.

Zapraszamy na dyskusję: dlaczego jesteśmy przeciwko więzieniom? Dlaczeo ten system nie działa i nie ma nawet szans, żeby dział w imię rzeczywistej społecznej sprawiedliwości? Dlaczego każda uwięziona osoba jest więźniem politycznym?

17:00 / Cafe Kryzys / PREZENTACJA – Operacja Fenix – czy wygrałyśmy? (Czechy)

Nagłówki piszą o nowym zagrożeniu terrorystycznym w kraju. W telewizji możemy obejrzeć reportaże dotyczące anarchistów/ek, poprzeplatane nagraniami wideo Daeshu trenującego w tle. Słowa anarchist.k.a i terroryst.k.a stały się synonimami. Tak było w kwietniu 2015. We wrześniu tego roku sąd w Pradze ogłosił wyrok w sprawie Fenix 1. Stało się to zaledwie kilka miesięcy po tym, jak Igor Shevcov został kompletnie oczyszczony z zarzutów we wszystkich sprawach i oficjalnie przeproszony przez państwo czeskie. Co musieli przejść oskarżeni towarzysze i oskarżone towarzyszki, i czego my doświadczyliśmy jako ruch antyautorytarny? Czy to znaczy, że żyjemy w “zwyczajnym” kraju, czy że wciąż istnieją bardziej skryte cele największej operacji represyjnej od 1989 roku? Co w tym czasie się zmieniło, a czego możemy się spodziewać?

Weź udział w dyskusji z ekipą ACK z Pragi. Podczas refleksji nad tym, co działo się przez ostatnie 2 i pół roku, mamy zamiar podzielić się z wami naszymi doświadczeniami: opowiedzieć o najistotniejszych błędach oraz porozmawiać o tym, jak uchronić się przed policyjnymi pułapkami bez jednoczesnego wpadania w pułapkę paranoi, a także jak w dzisiejszych czasach mogłaby wyglądać solidarność.

NIEDZIELA 29.10

14:00 / Przychodnia Skłot / Spotkanie z artystkami i artystami Wystawy Antywięziennej

Dyskusja z artystami i artystkami sztuki współczesnej, którzy opowiedzą o swoim doświadczeniu zrobienia warsztatów z osadzonymi w więzieniach, o tym jak funkcjonuje system polskich i europejskich NGO’sów, nacelowanych na resocjalizacje, w ramach którego takie działania zostały przeprowadzone i czy ma to w ogóle sens długofalowy jeżeli chodzi o więźniarki i więźniów. Dyskusja jest częścią wystawy Anty-Więziennej w galerii Wolno w ramach Dni Anty-Więziennych 2017 w Warszawie.

W dyskusji wezmą udział:
Piotr Grabowski, Zuzanna Janin, Sebastian Krok, Jacek Malinowski, Jacek Markiewicz, Katya Shadkovska, Olga Winiarczyk, Stachu Szumski, i inni artyści

16:00 / Przychodnia Skłot / Prezentacja – Walka i represje w dzisiejszej Białorusi (Białruś)

Przez ostatnie 24 lata Białoruś jest rządzona przez Łukaszenkę, próbującego utrzymać się przy władzy przy użyciu wszelkich możliwych środków. Od “zniknięć” politycznych oponentek w latach 90tych począwszy na ciągłych aresztowaniach polityków opozycji i anarchistek w dniu dzisiejszym skończywszy.

Podczas jego panowania, policja zdołała zmiażdżyć wiele politycznych organizacji, mimo to anarchistów i anarchistek ciągle przybywa. Po marcowych protestach mainstreamowa opozycja i niezależne media skupiły się na ruchu anarchistycznym. Reżim nie mógł zostawić tego bez reakcji. W ostatnich miesiącach policja mobilizowała się by represjonować znane/nych aktywistki/tów przy pomocy różnych środków.

18:00 / Przychodnia Skłot / Wolny Kadr – Better this world
dyskusja po projekcji filmu.